
Ausztrália

Sydney
Ausztrália legnagyobb városa, Új-Dél-Wales állam fővárosa. Ausztrália délkeleti részén, a Tasman-tengernél található.
A város az első brit gyarmat, 1788-ban alapította Sydney Cove és Arthur Phillip, az első flotta két parancsnoka, akik az elítélt raboknak hoztak létre egy büntető kolóniát. Ez a várost övező dombokon (a mai Port Jackson vagy közismert nevén Sydney Harbour városrésznél) jött létre, ahol a mai Operaház és Harbour Bridge (Kikötői híd) áll. A várost ma nemzeti parkok, számos öböl, folyók, strandok veszik körbe, köztük a híres Bondi Beach. A városban számos nevezetes park van, köztük a Hyde Park és a Királyi Botanikus Kertek. Az Economist Intelligence Unit 2013-as rangsora szerint a világ hetedik legélhetőbb városa. Sydney a központja az ausztrál kereskedelemnek, művészetnek, oktatásnak, kultúrának, divatnak, a zenei, szórakoztató iparnak és a turizmusnak is. A város otthont adott nagy nemzetközi sporteseményeknek, mint például az 1938-as Nemzetközösségi játékoknak, a 2000-es nyári olimpiai játékoknak és a 2003-as rögbivilágkupa döntőjének is.

Látnivalók

Operaház
Az építmény a kikötő Bennelong Pointnak nevezett helyén áll. A névadó egy ausztrál bennszülött, aki az első kormányzó barátja volt az ausztrál gyarmaton. Eredetileg egy erődítmény állt a helyén. Később villamos-kocsiszín volt ott. Az opera 2,2 hektárnyi területet foglal el. A tetőszerkezet "vitorlái" 161 tonna súlyúak és 65 méter magasak.
Az épület belső stílusát "a világűrkorszak gótikájának" nevezik. Ebben az operában van a világ legnagyobb színpadi függönye. August Coburne tervei alapján készült. Ő "a nap- és hold függönyének" nevezte el. Minden függönyszárny 93 m²-es. A hangversenyterem orgonája a világ legnagyobb mechanikus orgonája; 10 244 darab sípja van.
Más rendezvények megtartására még öt terem áll rendelkezésre. Az épületben van még mozi és étterem is. Férőhelyeinek száma: 1550, a hangversenyterem ülőhelyeinek száma pedig 2700.
Az operaház a székhelye a Sydney-i szimfonikus zenekarnak és a filharmonikusok kórusának, valamint a városi színháznak is.
Harbour Híd
A Harbour Bridge teljes néven Sydney Harbour Bridge (magyarul: Kikötő híd), egy acélból készült híd, ami közúti, vasúti, kerékpáros és gyalogos közlekedésre egyaránt alkalmas, valamint Sydney egyik legfőbb jelképe az északi városrészben. A híd az North Shore városrészt köti össze a központi üzleti negyeddel, a CBD-vel. A hidat John Bradfield mérnök tervezte meg 1912-ben, ám az első világháború minden pénzt felemésztett, így az építkezés kezdete egészen 1923. július 28-ig elhúzódott. Az építkezés kilenc évig tartott, és így 1932. január 19-én végeztek a két városrészt összekötő híd építésével. Az átadásra 1932. március 19-én egy szombati napon került sor, amin részt vett a polgármester, az állami kormányzó, és a közmunkaügyi miniszter, Jack Lang is. Ő volt az aki hivatalosan is átvágta a szalagot a déli hídfőn