
Ázsia

Tokió
Tokió (japánul: 東京, Hepburn-átírással Tōkyō, szoros átírással Tókjó. 1868-ig: Edo) Japán fővárosa, közigazgatási központja, a japán kormány és a császár székhelye. Egyike Japán 47 prefektúrájának, nem egyetlen városként kormányozzák. Hozzávetőlegesen 14 millió ember - az ország lakosságának 10%-a - él Tokióban, míg a Nagy Tokió Agglomerációban 33-36 millióan laknak, és ezzel ez a világ legnépesebb urbanizált területe.
Mint az ország politikai, üzleti, gazdasági, oktatásügyi és kulturális központja, Japánon belül Tokióban van a legtöbb cég központja, gazdasági intézménye, egyeteme és főiskolája, múzeuma, színháza, vásárló és szórakoztató létesítménye. Rendkívül fejlett tömegközlekedéssel rendelkezik, ez főleg a vonatra és a metróra vonatkozik.
Az Economist Intelligence Unit 2011-es rangsor szerint tizennyolcadik, míg a Monocle 2015-ös felmérése szerint első a legélhetőbb városok listáján. Tokió az 1964. évi nyári olimpiai játékok után másodszor rendezhet olimpiát, a 2020. évi nyári olimpiai játékoknak fog otthont adni.

Látnivalók

Tokió Skytree
A Tokyo Skytree (東京スカイツリー; Tókjó Szukaicurí; Hepburn: Tōkyō Sukaitsurī?; eredetileg New Tokyo Tower) egy adótorony, amelyet 2012. február végén adtak át és májusban nyitottak meg a nagyközönségnek Tokió Szumida nevű városrészében, Japánban. 634 méteres (2080 láb) magasságával ez a legmagasabb mesterséges alkotás Japánban, egyben a világ legmagasabb szabadon álló tornya (és második legmagasabb épülete) is.
Amióta számos új felhőkarcolót építettek Tokió központjában, a 333 méteres Tokiói torony nem bizonyult elég magasnak a digitális földi adások sugárzására.
A projektet az NHK vezetésével hat rádió- és televízióadó menedzseli. Az elkészült építmény az Osiage pályaudvar körül fejlődő óriási kereskedelmi központ része lesz.

Tokió torony
A Tokiói torony (japánul 東京タワー vagy とうきょうタワー, Hepburn-átírással: Tōkyō tawā) a tokiói Minato városrészben fekvő Siba Parkban épült rádió-, távközlési és kilátótorony, valamint üzletek, szórakozóhelyek és egy sintó szentély is megtalálható benne.
333 m-es magasságával a világ egyik legmagasabb acél tartószerkezete, és Japán második legmagasabb mesterséges építménye. A tornyot az Eiffel-torony ihlette (ki nem lehetett volna találni), de annál 8 m-el magasabb . Repülésbiztonsági okoknál fogva fehér és narancs színre festették.
1958. december 23-án adták át, azóta több mint 150 millió látogatót fogadott. A torony építésének gyakorlati célja a televízió és rádióműsorok zavartalan sugárzása volt. Éjszaka a torony Tokió jellegzetes fénypontja.